Aktualności

„System doradztwa sprzyjający osiągnięciu neutralności klimatycznej w Powiecie Puławskim”

„System doradztwa sprzyjający osiągnięciu neutralności klimatycznej w Powiecie Puławskim”
Data publikacji: 18 września 2024
Powiat Puławski otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „System doradztwa sprzyjający osiągnięciu neutralności klimatycznej w Powiecie Puławskim” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 5), Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu.

Nr umowy: FELU.03.02-IZ.00-0001/24-00

Kwota przyznanego dofinansowania: 501 499,75 zł

Wkład własny:  88 499,97 zł
Całkowita wartość zadania: 589 999,72 zł

Termin realizacji projektu: od 2024-11-01 do 2026-12-31

Celem projektu jest stworzenie systemu doradztwa sprzyjającemu osiągnięciu neutralności klimatycznej w Powiecie Puławskim oraz przygotowującemu społeczność lokalną do przystosowania się do zmian klimatu. Powyższy cel jest zgodny z Celem Działania 3.2,tj.wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego. Przyczyniając się do realizacji celu globalnego UE dot. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050r. Pow. Puławski podejmuje działania sprzyjające podniesieniu świadomości ekologicznej mieszkańców 11 gmin w zakresie neutralności klimatycznej.

Utworzony w Powiecie Puławskim system doradztwa opierać się będzie na propagowaniu i edukacji w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiskowych, ochrony i przeciwdziałania skutkom występujących zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym doradztwo dotyczące racjonalnego gospodarowania wodą i podnoszenie świadomości dotyczącej potrzeby ograniczenia odpływu wody opadowej oraz jej magazynowania oraz wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego(GOZ)a nawet w przygotowaniu dokumentów planistycznych dot. neutralności klimatycznej. System doradztwa obejmować będzie zarówno stacjonarny punkt doradztwa zlokalizowany w siedzibie Starostwa Powiatowego jak również punkt mobilny (działając w oparciu o harmonogram wizyt w gminach powiatu).

Grupę docelową przedmiotowego projektu tworzą mieszkańcy regionu korzystający z rezultatów projektu, w szczególności są to mieszkańcy 11 gmin: Miasto Puławy, Gmina Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Baranów,

Janowiec, Końskowola, Kurów, Markuszów, Wąwolnica, Żyrzyn.

Ważną grupą w Powiecie Puławskim są rolnicy i przedsiębiorcy oraz młodzi mieszkańcy powiatu (dzieci i młodzież), do których kierowane są działania edukacyjne i informacyjne. Do grupy tej zaliczymy także instytucje i przedsiębiorstwa korzystające z rezultatów projektu oraz ich pracowników. W jej skład wchodzą wszystkie instytucje publiczne i wspólnoty samorządowe (JST), które ukierunkowują i nadzorują rozwój społeczno – gospodarczy powiatu oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBSy oraz organizacje pozarządowe.

Przedmiotowy projekt będzie miał wpływ na podniesienie świadomości grupy docelowej dzięki działaniom edukacyjnym sprzyjającym:

- stosowaniu rozwiązań technicznych i technologicznych, zmniejszających oddziaływanie na środowisko

(spełniających najwyższe istniejące normy na poziomie europejskim);

- efektywnym wykorzystaniu surowców i zasobów naturalnych, w tym energii i wody;

- promowaniu odpowiedzialnego zachowania wobec środowiska i ograniczanie negatywnego wpływu na

klimat, celem upowszechniania wiedzy, zmiany postaw i zachowań społeczeństwa oraz zachęcenia grup

docelowych do podjęcia działań na rzecz adaptacji do skutków zmian klimatu

- wspieraniu rozwoju i upowszechnienie modeli produkcji i konsumpcji ukierunkowanych na zapobieganie

powstawania odpadów oraz ponowne wykorzystanie materiałów i produktów. 

Powrót
`