Program Aktywny samorząd Moduł I Obszar E - dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora
Celem nowego zadania programu "Aktywny Samorząd" (Obszar E) jest zwiększenie niezależności oraz szans na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością poprzez poprawę dostępności do wentylacji domowej.
Wysokość refundacji poniesionych kosztów wynosi: 100 zł miesięcznie i może obejmować koszty energii poniesione od 1 lipca 2024 r. Okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) i krótszy niż 3 miesiące (300 zł).
Dofinansowanie będzie przyznawane w formie comiesięcznego dodatku w wysokości 100 zł na pokrycie kosztów opłaty za energię elektryczną, ponoszonych od dnia 1 lipca 2024 roku w związku z użytkowaniem koncentratora tlenu lub respiratora.
Termin składania wniosków: od dnia 28 października 2024 r. do dnia 30 listopada 2024 r.
W kolejnych latach termin przyjmowania wniosków będzie ogłaszany na witrynie internetowej PFRON (komunikaty do programu „Aktywny samorząd”).
Wnioski należy składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) podpisane z użyciem podpisu elektronicznego lub za pomocą profilu zaufanego/tymczasowego podpisu zaufanego.
W przypadku składania wniosku w wersji papierowej niezbędne jest wypełnienie wniosku w systemie SOW, następnie wydrukowanie i podpisanie oraz przekazanie do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach.
Wniosek możesz złożyć:
- we własnym imieniu – gdy jesteś pełnoletni i masz zdolność do czynności prawnych,
- w imieniu i na rzecz osoby niepełnoletniej – gdy jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym tej osoby,
- w imieniu i na rzecz osoby pełnoletniej nie posiadającej zdolności do czynności prawnych – gdy jesteś opiekunem prawnym tej osoby,
- w imieniu osoby udzielającej Ci pełnomocnictwa (notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej – zgodnie z wzorem udostępnionym w naborze).
Do wniosku obowiązkowo należy załączyć skan lub kopię orzeczenia o niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia) lub o stopniu niepełnosprawności zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu (zgodnie z wzorem udostępnionym w naborze).
Zaświadczenie może być podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem lub opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje dla Ciebie opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę.