Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Statystyki są alarmujące. W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tysięcy osób poniżej 18 raku życia. Jest to wzrost o 134 % w porównaniu do 2019 roku (119 tysięcy). Nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły do ponad 1,002 mld zł, czyli o 287,4 %, co odzwierciedla skalę problemu.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest ważnym aspektem ich prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania w społeczeństwie. Trudności emocjonalne i zaburzenia psychiczne wpływają negatywnie na zdrowie naszych dzieci i utrzymywanie dobrych relacji z rówieśnikami.
Pierwsze oznaki problemów często są subtelne i łatwe do przeoczenia. Dzieci zmagające się z trudnościami natury psychicznej nie potrafią wyrazić swoich uczuć słowami. Mogą uciekać się do zachowań mających na celu zwrócenie uwagi dorosłych lub rówieśników. Istotnym jest, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów, być czujnym i odpowiednio wcześnie na nie reagować.
Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne dziecka wymaga pomocy specjalistów.
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób przygotował materiały edukacyjne:
- Film na kanale YouTube Akademia NFZ, pn. „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny” https://www.youtube.com/watch?v=L0b4SBbEhn4
- Interaktywna mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży https://pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci
- Informacje o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy „Poradnik Pacjenta” https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.html