Aktualności

Konferencja podsumowująca projekt i wręczenie certyfikatów Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów

Ludzie na scenie z certyfikatami Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów
Data publikacji: 21 grudnia 2022
20 grudnia w Nałęczowie odbyła się konferencja podsumowująca realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną "Kraina Lessowych Wąwozów" projekt pt. "Podniesienie kompetencji kadr turystycznych Krainy Lessowych Wąwozów". Program jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Spotkanie było okazją do wręczenia tytułów Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów. Gratulacje nagrodzonym złożyła m.in. starosta puławski Danuta Smaga.

Tytuły Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów trafiły do:

Aerostat – loty balonem   Adam Gruszecki

Mottem firmy są słowa: „Daj się ponieść marzeniom!”. Od 17 lat sprawiają, że z rozmarzeniem i podziwem wznosimy wzrok do góry, odrywając się od codzienności, jednocześnie czyniąc realnym marzenie o tym, by wznieść się w przestworza... Aerostat - loty balonem – organizator Zawodów balonowych w Nałęczowie, popularyzator sportu balonowego w Polsce i za granicą. Przez cały rok organizują loty balonem, które mogą być spektakularnym prezentem, a nawet okazją do zaręczyn. Można też podziwiać wyjątkowość krajobrazu Krainy Lessowych Wąwozów kilkadziesiąt metrów nad ziemią!

Agroturystyka Zaborze 47 – Katarzyna Barańska i Rafał Klimek

Właściciele stworzyli swoje miejsce na ziemi w Zaborzu, niedaleko Nałęczowa i Kazimierza Dolnego na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Zapraszają turystów do swojego azylu w zrewitalizowanym siedlisku, otoczonym sadami i lasem. Organizują tu nie tylko imprezy taneczne tj. Andrzejki, czy Sylwestra bez fajerwerków. W Agroturystyce jest też strefa SPA, sauna i oferowane są masaże. Można zatrzymać się tu na dłużej i zamieszkać w ekobudynkach: domku z betonu konopnego, czy drewnianej chatce. W nowoczesnej stodole właściciele urządzili wyjątkową przestrzeń z przejściami i siatkami, gdzie najmłodsi turyści uwielbiają spędzać czas. Czeka na nich też plac zabaw, park linowy z tyrolką, duży taras i miejsce na ognisko. Można tu przyjechać ze swoimi pupilami, a miłośnicy turystyki aktywnej mają wytyczone szlaki piesze i rowerowe po malowniczej Krainie Lessowych Wąwozów.

Chmiele Nałęczowskie – Paulina i Mirosław Sołygowie

Żeby napić się piwa nie trzeba mieć browaru, ale żeby napić się wyjątkowego piwa, smakującego tak, jak to z lat 80. XX wieku, to czemu nie? Z pasji i z 20-letniego doświadczenia zawodowego w nałęczowskiej branży spożywczej w 2014 roku powstał Browar Rodzinny „Chmiele Nałęczowskie”.

- W warzelni produkowane jest piwo rzemieślnicze przy użyciu tradycyjnych metod przez nachmielanie. Do produkcji używane są tylko wysokiej jakości naturalne składniki – Szyszki chmielowe pochodzą z lokalnych upraw zlokalizowanych na Płaskowyżu Nałęczowskim, zaś lawenda używana do warzenia piwa lawendowego pochodzi z Krainy Lessowych Wąwozów – mówi Mirosław Sołyga, właściciel „Chmieli Nałęczowskich”. – Piwo w naszym browarze nie jest w żaden sposób utrwalane chemicznie czy fizycznie, nie jest filtrowane i pasteryzowane, nasycenie dwutlenkiem węgla jest w pełni naturalne i wynika z fermentacji drożdży piwowarskich. 

Czekoladowe Warsztaty 

Czekoladowa „Pocztówka z Nałęczowa”  Klaudia i Patrycja Rejmak

Z miłości do czekolady powstała firma rodzinna „Delisis”, którą od kilku lat z sukcesem prowadzą siostry – Klaudia i Patrycja Rejmak. Najnowszą ofertą firmy są „Czekoladowe Warsztaty”, organizowane w samym sercu Wąwolnicy - malowniczym miasteczku Krainy Lessowych Wąwozów. Podczas „Czekoladowych Warsztatów” grupy lub osoby indywidualne poznają historię czekolady, pracę w manufakturze oraz samodzielnie przygotują i ozdobią czekoladowe tabliczki, pralinki, lizaki i czekolady do picia.  „Warsztaty czekoladowe” to atrakcja turystyczna z Certyfikatem Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.

Firma „Delisis” oferuje też Czekoladową „Pocztówkę z Nałęczowa” z wizerunkiem Sanatorium „Książę Józef” – wizytówką parku zdrojowego i uzdrowiska. W wersjach: mlecznej i gorzkiej. Autorką projektu czekoladowej pocztówki jest Karolina Araucz, absolwentka Liceum Plastycznego w Nałęczowie.

Green Cosmetics – Anna Bukowska

W Nowym Gaju, na terenie Krainy Lessowych Wąwozów, powstała marka kosmetyków Green Cosmetics. Ich innowacyjna formuła zawiera najcenniejsze, bo naturalne i wegańskie, składniki z okolicznych pól i łąk.

– Najważniejsze są glaukonit i aktywne komórki macierzyste z liści jabłoni – mówi Pani Anna Bukowska z firmy Green Cosmetics s.c. – Glaukonit to minerał, w którym występuje bursztyn, a jak powszechnie NIE wiadomo, największe na świecie złoża bursztynu znajdują się na Lubelszczyźnie. Czerpiąc z darów natury stworzyliśmy kosmetyki, które aktywnie chronią przed stresem cywilizacyjnym, zapobiegają epidermalnej utracie wody i synergistycznie dbają o dobrostan mikrobiomu i wszystkich warstw skóry. Skutecznie hamują starzenie, rozświetlają i odmładzają. Przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Oprócz specjalnej formulacji, szczególną innowacją jest stosowanie tych kosmetyków na wilgotną skórę. Zwiększa to skuteczność działania i wydajność.

Stajnia – Konie Wojciechów Magda Gębka i Marek Dachno

"Wybrałam sobie rumaka z próżnym siodłem i strzemieniem,
którego ojciec był jak burza, a matka jak płomień.
Pod dumnym szedł z dumą wielką, pod starcem jak starzec poważnie, pod cichym spokojnie jak dziecko, pod silnym jak rycerz odważnie..."

To mówią miłośnicy koni Magda i Marek, których połączyła wspólna pasja i prowadzą Stajnię Konie Wojciechów. Dzielą się swoimi umiejętnościami z młodymi adeptami jeździectwa, prowadzą zajęcia z hipoterapii, organizują rajdy konne po urokliwych lasach i wąwozach Krainy Lessowych Wąwozów, ferie i wakacje w siodle, oferują też hipoterapię. Szkolą jeźdźców praktycznych umiejętności - jak używać mowy ciała i komunikować się z końmi. Są też cierpliwymi trenerami wierzchowców.

Las Przygodas – Łukasz Matras

– Pamiętajcie, że każda pogoda jest dobra na harce w lesie, wystarczy się odpowiednio ubrać – mówi Łukasz Matras, twórca „Las Przygodas” i zaprasza na Rodzinną Grę Terenową wiosną, latem, jesienią i zimą. – Świeże powietrze, przestrzeń, moc kreatywności, zdrowa dawka szalenie pozytywnej zabawy. Podczas tych wędrówek rozwiązywanych jest mnóstwo zadań i łamigłówek. Te spotkania integrują, uczą współpracy i uważności. Gotowi do gry? „Las Przygodas” zaprasza też na: wędrówki przyrodnicze, gry terenowe, warsztaty sensoryczne i survivalowe a także „leśne urodzinki” czy „nocowanki” na Podleśnej Polanie. „Las Przygodas” oferuje wartościowe uzupełnienie lekcji: przyrody, biologii czy geografii w niebanalnej aktywności na świeżym powietrzu. Omawiane i realizowane są na nich elementy podstawy programowej oraz zagadnienia związane z ekologią. Wszystkie zajęcia organizowane są w wąwozach, lasach i borach Krainy Lessowych Wąwozów pod czujnym okiem edukatorów. Spotkania skierowane są zarówno dla grup szkolnych jak również dla grup indywidualnych, rodzin i firm.

Manufaktura Różana – Jolanta i Aleksandra Mazurkiewicz

Kolejny przykład jak pasja może przełożyć się na biznes - „Manufaktura Różana” to rodzinne gospodarstwo, które od 10 lat dzieli się z innymi swoim zamiłowaniem do róż. Czerpiąc z bogatej tradycji gminy Końskowola, a także domowych receptur powstała mała przetwórnia. Dzięki „Manufakturze Różanej” możemy dłużej delektować się i odkrywać bogactwa, jakie daje nam dzika róża i pigwowiec. W manufakturze produkowane są przetwory z płatków i owoców dzikiej róży oraz pigwowca m. in.: konfitura różana z Końskowoli, sok z owoców róży bez cukru, syrop z płatków róży, mus z owoców dzikiej róży z pigwowcem. Plantacja dzikiej róży i pigwowca znajduje się w miejscowości Stara Wieś, leżącej w gminie Końskowola, gdzie pielęgnowane są długie i bogate tradycje uprawy krzewów i roślin ozdobnych, zapoczątkowane przez miłośniczkę kwiatów i ogrodów Księżną Izabelę Czartoryską.

Moje Miejsce Kazimierz

W Zaborzu, w zacisznej miejscowości leżącej między Nałęczowem, a Kazimierzem Dolnym usytuowane jest ekskluzywne osiedle o powierzchni 1,5 ha. W kompleksie umieszczono: 8 dwulokalowych domów, domek saunowy, wielofunkcyjne boisko sportowe, boisko do siatkówki plażowej oraz strefę dla dzieci z placem zabaw i trampolinami. Każdy z domów ma zadaszony taras i prywatny ogród, co pozwala na swobodny, niczym nieskrępowany relaks. Na terenie osiedla znajduje się piętrowa świetlica/stodoła, idealne miejsce na spotkania w relaksującej atmosferze, firmową prezentację, uroczysty obiad, a także zajęcia jogi, pilatesu czy medytacji. Moje Miejsce Kazimierz znajduje się w idealnej lokalizacji do dłuższego wypoczynku, weekendowej regeneracji, spotkania rodzinnego lub firmowej integracji, a wszystko to w sąsiedztwie wielu szlaków pieszych i rowerowych biegnących przez Krainę Lessowych Wąwozów.  

Nałęczowski Zwierzyniec – Jarosław Wartacz

„Nałęczowski Zwierzyniec” to wyjątkowe miejsce na obrzeżach Nałęczowa, stworzone z zamiłowania do zwierząt. W tradycyjnym gospodarstwie rolnym atmosfera jak u babci na wsi, wiejskie klimaty, slow life,  spotkanie „oko w oko” ze zwierzakami z farmy. Można tu zobaczyć: indyki, gęsi, kaczki, gołębie oraz kury ozdobne – prawdziwą arystokrację wśród drobiu. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest karmienie i głaskanie niektórych zwierzaków: kuców szetlandzkich, królików, kotów, a nawet lisa polarnego. Można tu przyjrzeć się też mniej znanym zwierzakom – jenotom i nutriom. Są tu też jedne z najpiękniejszych na świecie, mleczne krowy rasy jersey.

„Nałęczowski Zwierzyniec” to żywe muzeum hodowli zwierząt. Czerpie też inspirację z miejscowej historii oraz tradycji nałęczowskiej „Szkoły Ziemianek”. Obiekt oferuje m. in.: zwiedzanie z przewodnikiem, ścieżkę edukacyjną „Rodzinne życie zwierząt” i grę terenową biegnącą przez okoliczne wąwozy lessowe. „Nałęczowski Zwierzyniec” zwiedza się wszystkimi zmysłami!

Hotel Stacja Kultura

Restauracja Stacja Kultura – Anna Zawadzka-Wyroślak i Krzysztof Wyroślak

Okazuje się, że na wszystko w życiu przyjdzie czas.

- Zanim w moim życiu powstała Stacja Kultura, pracowałam jako nauczyciel w szkole średniej, pomagałam mężowi prowadzić firmę, byłam mamą dwójki dzieci a w międzyczasie kończyłam kolejne studia podyplomowe rozwijając swoją pasję jako miłośnik zabytków i pasjonat starych książek – opowiada Pani Anna Zawadzka-Wyroślak. -  Ciągle jednak czułam niedosyt – mój umysł pragnął czegoś innego, czegoś … co wreszcie zaspokoi moje serce. I właśnie wtedy narodził się pomysł, aby odrestaurować małą stacyjkę kolejową i podzielić się nią z resztą świata. Wraz z mężem zaangażowaliśmy się w renowację budynku, przywracając mu jego dawny blask. Tak powstała Stacja Kultura – Hotel i Restauracja  w Poniatowej. Odrestaurowane miejsce, w konwencji walizek, poczekalni, pociągu przy torach wąskotorówki. Na  gości, czeka: przytulny pokój, smaczna kuchnia oparta na świeżych produktach, cisza i las wokół a przede wszystkim rodzinna atmosfera. Można wypocząć w ciszy, znaleźć ukojenie i spokój z daleka od zgiełku metropolii, a jednocześnie będzie to miejsce spotkań, wernisaży, minikoncertów, recitali czy „małego świata” kultury.

 „U Kraka”  Łukasz Krakowiak

Jak wiadomo „U Kraka” w Bochotnicy koło Nałęczowa zawsze jest wszystko to, czego potrzebujemy. To rodzinna tradycja, kontynuowana przez Łukasza Krakowiaka. W swoim gospodarstwie agroturystycznym oferuje turystom wszystko to, czego sam jako wytrawny turysta oczekuje w różnych obiektach noclegowych: ekskluzywne pokoje z łazienkami, obszerną kuchnię, jadalnię, strefę wypoczynkową, miejsce na ognisko, boisko, mini zoo, a nawet rodzinny sklep, który jest swoistą atrakcją.

Fani kamperów m.in. z Finlandii zachwycają się standardem kempingu „U Kraka” z certyfikatem ACSI Eurocampings. 15 stanowisk do postoju przyczep i kamperów, bezprzewodowy dostęp do Internetu, pralnia, nowoczesne sanitariaty, również najazd dla kamperów, nowoczesny węzeł sanitarny, w tym kabiny przystosowane dla osób niepełnosprawnych. To doskonała baza wypadowa nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i lubiących aktywny wypoczynek w Krainie Lessowych Wąwozów w bliskim sąsiedztwie szlaków rowerowych, pieszych i nordic walking!

Tablica informacyjna

Konferencja i wręczenie certyfikatów Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów

Powrót
`