Projekt „Młodzi na rynku pracy!”
Termin realizacji projektu: 01.02.2017 r.- 31.01.2018 r.
Projekt dla łącznie 100 osób tj. 10 gr. śr. 10 osobowych
GRUPA DOCELOWA PROJEKTU: osoby młode (60 kobiet i 40 mężczyzn)
w wieku 15-29 lat, pozostające bez pracy (bezrobotne, bierne zawodowo), w tym niepełnosprawne, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, tzw. młodzież NEET, z wyłączeniem grupy określonej dla trybu konkursowego w Poddziałaniu 1.3.1 SZOOP [1], zamieszkujących na terenie wybranych powiatów województwa lubelskiego, tj. bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, puławski, tomaszowski, zamojski.
Młodzież NEET: osoba młodą w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki, czyli nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym) ani nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy; w procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).
SKŁAD GRUPY DOCELOWEJ PROJEKTU
KRYTERIA PODSTAWOWE:
- osoby bierne zawodowo: min.80 osób
- osoby bezrobotne niezarejestrowane: max. 20 osób
- osoby długotrwale bezrobotne: min. 10 osób
KRYTERIA DODATKOWE:
- osoby z niepełnosprawnościami: min. 30 os.
- osoby o niskich kwalifikacjach: min. 60 os.
ŚCIEŻKA WSPARCIA
- PORADNICTWO ZAWODOWE –INDYWIDUALNE PLANY DZIAŁANIA – zajęcia z doradcą zawodowym mające na celu ustalenie z Uczestnikami ścieżki szkoleniowej. Analiza potrzeb i możliwości, identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy, pomoc wyborze zawodu, ocena zawodowa, wspólna praca doradcy i UP nad świadomym i samodzielnym podjęciem przez UP decyzji dotyczącej drogi rozwoju zawodowego oraz nad dostosowaniem się do wymogów rynku pracy, zachęcanie K i M do udziału w szkoleniach stereotypowo przypisanych tylko do jednej płci, zachęcanie kobiet do podejmowania specjalności lepiej płatnych, przygotowanie IPD. IPD zawierać będzie dobór metod nauczania, ustalenie z UP działań dostosowanych do ich sytuacji osobistej i lokalnego rynku pracy.
- POŚREDNICTWO PRACY- nawiązywanie oraz utrzymywanie kontaktów z pracodawcami w celu ułatwienia pozyskania zatrudnienia dla Uczestników Projektu, określenie list potencjalnych pracodawców dla UP, oraz w przygotowaniu aplikacji pod kątem konkretnych ofert rynku pracy, pozyskiwanie ofert pracy.
- SZKOLENIE ZAWODOWE - Każdy UP weźmie udział tylko w jednym szkoleniu (min.6 godzin dydaktycznych/dzień)dopasowanym na etapie Indywidualnych Planów Działania:
- programowanie 50h (7spot.x śr.8h)-egz. ECCC lub równoważny
- instalator pomp ciepła 40h (5 spot. x śr.8h)-egz. VCC lub równoważ.
- grafik komputerowy 168h (21 spot. x śr.8h)-egz. ECCC/ECDL lub równoważ.
- opiekun osób starszych 132h (2gr. x śr.10os.) (17 spot. x śr.8h)- egz. VCC lub równoważ.
- sekretarka 128h (16 spot. x śr.8h)-egz. ECDL lub równoważny
- monter suchej zabudowy 60h(8 spot. x śr.8h)-egz. VCC lub równoważny
- spawacz TIG 111h (14 spot. x śr.8h)-egz. kwalifikacyjny, np. Instytut Spawalnictwa, UDT lub równoważ.
- inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D 60h (2 gr. x śr.10os.)(8 spot. x śr.8h)-egz. ECDL CAD 2D lub równoważ.
- PŁATNY 3 MIESIĘCZNY STAŻ ZAWODOWY
ROZKŁAD GODZIN NA GRUPĘ SZKOLENIOWĄ (10sób):
- PORADNICTWO ZAWODOWE-INDYWIDUALNE PLANY DZIAŁANIA – SPOTKANIA Z DORADCĄ ZAWODOWYM:
-TRYB SPOTKAŃ: spotkania indywidualne 2 spotkania po 3 godziny zegarowe
- 10 x 6 GODZ=60 GODZ/GRUPA
- POŚREDNICTWO PRACY
-TRYB SPOTKAŃ: spotkania indywidualne 1-2 razy w miesiącu po 1 godzinie zegarowej łącznie 6 godzin
- 10 osób x 6 GODZ=60 GODZ/GRUPA
- SZKOLENIE ZAWODOWE: liczba godzin zależna jest od wybranego rodzaju szkolenia
[1] Grupę docelową dla trybu konkursowego w Poddziałaniu 1.3.1 SZOOP stanowi:
- młodzież z pieczy zastępczej opuszczającej pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy)ze szczególnym uwzględnieniem: wychowanków pieczy zastępczej powyżej 15 roku życia, którzy po zakończeniu pobytu w instytucjach pieczy zastępczej powrócili do rodzin naturalnych, wychowanków pieczy zastępczej powyżej 18 roku życia, którzy założyli własne gospodarstwo domowe, wychowanków pieczy zastępczej powyżej 18 roku życia, którzy usamodzielniają się i mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia po zakończeniu pobytu w instytucji pieczy zastępczej , matki opuszczające pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji), absolwenci specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków) wychowawczych (do roku po opuszczeniu), matki przebywające w domach samotnej matki , osoby młode opuszczające zakłady karne lub areszty śledcze(do roku po opuszczeniu)
NS Konsulting Sp. z o.o.
NS Konsulting Sp. z o.o.