Aktualności

Stworzenie systemu informatycznego łączącego biblioteki publiczne z terenu powiatu puławskiego

Stworzenie systemu informatycznego łączącego biblioteki publiczne z terenu powiatu puławskiego
Data publikacji: 10 maja 2013

Priorytetowym celem bibliotek jest promowanie czytelnictwa. To trudne zadanie, szczególnie teraz, kiedy książka zaczyna stopniowo schodzić na drugi plan przegrywając rywalizację z Internetem. Pomysłem na to, aby „oswoić wroga” jest proces przekształcenia „kartkowego” systemu wypożyczania w elektroniczny i wykonywanie wszystkich usług bibliotecznych tylko przy użyciu komputera. Powiat puławski poparł inicjatywę bibliotekarzy i zrealizował projekt współfinansowany ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego: „Stworzenie systemu informatycznego łączącego biblioteki publiczne z terenu powiatu puławskiego”. Był to punkt wyjścia, który zapoczątkował okres nowych zmian w bibliotekach należących do sieci powiatu puławskiego.

 

Projekt obejmował 11 placówek z powiatu puławskiego : 2 biblioteki miejsko – gminne (Nałęczów, Kazimierz Dolny), 8 bibliotek gminnych (Baranów, Janowiec, Gmina Puławy, Końskowola, Kurów, Markuszów, Wąwolnica, Żyrzyn) oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach.

 

Wszystkie biblioteki otrzymały sprzęt komputerowy i niezbędne oprogramowanie biblioteczne. We wszystkich placówkach uruchomiono także Publiczny Punkt Dostępu do Internetu (Telecentrum), gdzie każdy czytelnik może skorzystać z bezpłatnego Internetu i urządzeń komputerowych (drukarka, ksero, skaner). W ramach projektu na terenie miasta Puławy ustawiono dwa Infomaty, które umożliwiają osobom zainteresowanym przeglądanie katalogu on-line sieci bibliotek bezpośrednio „z ulicy”.

 

Biblioteki powiatu puławskiego należą teraz do świata Internetu i żeby skorzystać z usług placówki wystarczy komputer z dostępem do sieci. Aby jeszcze bardziej ułatwić czytelnikom proces wypożyczania książek Biblioteki stworzyły wspólną bazę danych tzn. publiczny katalog OPAC, aby czytelnik mógł przeglądać jednocześnie cały księgozbiór ze wszystkich 11 placówek i bez wychodzenia z domu zapoznać się z ich ofertami czytelniczymi. Czytelnik ma także możliwość sprawdzenia statusu książki i ilości dni oczekiwania na daną pozycję. Przez Internet może także zamawiać i rezerwować wybrane pozycje nie ograniczając się tylko do własnej biblioteki. Każdy z czytelników otrzyma elektroniczną kartę biblioteczną z indywidualnym kodem kreskowym, która umożliwia identyfikację w programie bibliotecznym. Cała procedura wypożyczania zajmuje teraz znacznie mnie czasu. I polega na odczytaniu kodów za pomocą czytnika, najpierw z karty czytelnika a następnie z wybranej książki. Każdy ruch w programie jest dokładnie notowany w systemie. Dzięki temu zabiegowi od razu wiadomo ile osób odwiedziło bibliotekę i ile wykonano poszczególnych usług bibliotecznych.

 

W ramach projektu stworzona została strona internetowa bibliotek: www.bib.pulawy.powiat.pl, na której zamieszczane są informacje dotyczące poszczególnych placówek, ich działalności kulturalno – oświatowej oraz ciekawostki wydawnicze, regionalne i turystyczne. Z tej strony można też bezpośrednio przejść na katalog on-line.

 

Realizacja projektu była możliwa dzięki współfinansowaniu w wysokości 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Pozostała część kosztów została sfinansowana z budżetu powiatu i gmin-partnerów projektu.

 

 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
 

Powrót
`