VI Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach
Wydarzenia:
I. Mozart i Salieri – Nikolaj Rimski-Korsakow. Spektakl operowy. Inauguracja Festiwalu.
12.10.2021 r. godz. 18.00, POK „Dom Chemika” w Puławach
Spektakl operowy oparty na historii zagadkowej śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. O zabójstwo genialnego kompozytora do dziś podejrzewa się zaprzyjaźnionego z nim Antonia Salieriego a motywem morderstwa miała być zazdrość.
Mozart i Salieri to kolejna puławska realizacja operowa, tym razem o nieco innym, kameralnym charakterze. Znakomite dialogi w języku polskim, oraz porywająca rosyjska muzyka to walory przedstawienia. Forma dzieła zasługuje bardziej na określenie jej mianem dramatu muzycznego niż opery. Z tego powodu, a także poprzez niezwykle interesujące libretto, spektakl adresowany jest nie tylko do melomanów ale także do miłośników teatru i osób zaciekawionych historią nierozwiązanych, intrygujących zagadek.
Mozart - Piotr Friebe; Salieri - Tomasz Mazur
Dominik Mielko - fortepian, opieka artystyczna;
Maciej Rysak - I skrzypce; Emilia Siepkowska II skrzypce; Piotr Grzelak - altówka; Izabela Zagórska - wiolonczela; Aleksander Resiak – kontrabas; Maciej Hankus - flet; Agnieszka Banaszek – obój; Andrzej Schab - klarnet; Wiesław Kaproń - fagot.
II. W starym zamczysku na skale. Coś specjalnie dla dzieci.
13.10.2021 r. godz. 17.00, POK „Dom Chemika” w Puławach
Przepiękne kołysanki i ballady wyśpiewane z towarzyszeniem instrumentów, o których także opowiemy.
W repertuarze pieśni pod tajemniczym tytułem W starym zamczysku na skale. Autorką większości utworów, tekstów i muzyki, jest Anna Szeptycka, prawnuczka Aleksandra Fredry.
Tytuł cyklu wziął swoją nazwę od jednej z pieśni. Anna Szeptycka napisała ją będąc pod wrażeniem ruin średniowiecznego zamku w Odrzykoniu, które wielokrotnie oglądała. To miejsce zainspirowało mieszkającego niedaleko Aleksandra Fredrę do napisania jednej z najbardziej znanych swoich komedii – „Zemsty”.
Przekazywane z pokolenia na pokolenie teksty i muzyka doczekały się w końcu profesjonalnego, muzycznego opracowania. Jego autorką a także twórczynią instrumentacji jest znana już doskonale w świecie kompozytorskim Ewa Fabiańska-Jelińska. W ramach koncertu odbędzie się także prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (Gawot) skomponowanego specjalnie na tegoroczny Festiwal.
Anna Budzyńska – śpiew; Tomasz Mazur – śpiew; Ewa Fabiańska-Jelińska – fortepian, kompozycja, aranżacja; Paulina Graś-Łukaszewska – flet; Wojciech Jeliński – puzon; Joanna Kreft – skrzypce; Paweł Kroczek – klarnet;
III. Kultura… i co dalej? Puławy 2021 Panel dyskusyjny
14.10.2021 r. godz. 16.00, POK "Dom Chemika" w Puławach.
Panel dyskusyjny poświęcony kondycji regionalnej kultury, kierunkom jej rozwoju a także zagrożeniom. Do udziału w spotkaniu obok mieszkańców regionu, zaproszeni będą przedstawiciele lokalnych władz samorządowych a także przedstawiciele trzeciego sektora i instytucji odpowiedzialnych za rozwój kulturalny regionu. Nadrzędnym celem panelu jest doprowadzenie do podjęcia dalszych rozmów na temat wypracowania wieloletniej strategii rozwoju kulturalnego, współpracy między podmiotami i sposobu finansowania. Jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w regionie.
IV. Igraszki z diabłem - Jan Drda Prezentacja filmu zrealizowanego w plenerach osady pałacowo-parkowej w Puławach.
14.10.2021 r. godz. 19.00, POK „Dom Chemika” w Puławach,
W związku z ogromnym powodzeniem filmu Igraszki z diabłem w ubiegłym roku a także z licznymi pytaniami o ponowne wyświetlenie, proponujemy w tym roku publiczności jego wersję kinową. Obraz to spojrzenie na arcydzieło z punku widzenia reżyserki reżyserii Renaty Siedlaczek. Od lat, liczne prezentacje tytułu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów na całym świecie.
Film zrealizowany został na terenie Puław i regionu, przy wykorzystaniu do jego realizacji atrakcyjnych plenerów a także historycznych wnętrz, w dużej części o ograniczonej dostępności dla zwiedzających. Do produkcji wykorzystano opracowaną specjalnie na potrzeby przedstawienia muzykę, opartą na utworach puławianina, Franciszka Lessla.
V. W muzycznym saloniku. Koncert uczniów, nauczycieli i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Puławach.
15.10.2021 r. godz. 17.00, POK „Dom Chemika” w Puławach,
Kolejny, realizowany w ramach Lessel Festival koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach, będący kontynuacją cyklu zainicjowanego w 2017 roku. Ideą koncertu jest popularyzowanie polskiej muzyki klasycznej wśród uczniów a także nauczycieli szkół muzycznych, których program nauczania często nie uwzględnia niestety wielu znakomitych polskich twórców i oparty jest na prowadzonej przez dziesięciolecia popularyzacji jedynie kilku wybitnych polskich kompozytorów.
To od wrażliwości pedagogów w dużym stopniu zależy dobór repertuaru uczniów - co za tym idzie zainteresowanie młodych ludzi polską literaturą muzyczną.
W programie: utwory kompozytorów polskich
Wykonawcy:
Duet akordeonowy – Jakub Pawłowski i Waldemar Ziemnicki; Kamila Toporowicz – skrzypce; Paweł Barcicki – akordeon; Bartłomiej Tabor – fortepian; Marzena Wiśniewska – fortepian; Barbara Wójcik – skrzypce; Alicja Czarnecka – fortepian
VI. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki – Gwiazda tegorocznego Festiwalu. Arcydzieła polskiej muzyki chóralnej.
16.10.2021 r. godz. 19.00, Kościół św. Brata Alberta w Puławach.
Wydaje się, że szanse popularyzacji kompozytorów wzrastają jeśli ich dzieła prezentowane są przez wybitne zespoły i uznanych artystów To jeden z powodów, dla których do pierwszego współczesnego wykonania „Mszy na 4 głosy i organ” Franciszka Mireckiego, zaprosiliśmy Poznańskie Słowiki, jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów chóralnych w Polsce. Ogromne znaczenie, ze względu na popularyzację muzyki polskiej a także Puław ma włączenie do repertuaru tego chóru kompozycji O Slutaris Hostia, urodzonego w Puławach Antoniego Stolpego.
Obok wyżej wymienionych utworów zaprezentujemy festiwalowej publiczności dzieła najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki chóralnej, w tym także dzieła twórcy chóru, Stefana Stuligrosza. Całość koncertu poprowadzi dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie słowiki” Maciej Wieloch.
- Chór Chłopięcy i Męski
- Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki
- Maciej WIELOCH - dyrygent
- Agnieszka ADAMCZAK - sopran
- Magdalena WACHOWSKA – alt
- Dionizy Wincenty PŁACZKOWSKI - tenor
- Tomasz MAZUR - baryton
- Mirosław GAŁĘSKI - organy