X Ogólnopolski Turniej Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej
Trzeci etap Turnieju podsumował Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Gustaw Włodarczyk, który podkreślił jak ważnym elementem w pełnieniu codziennej służby dla każdego strażaka jest sport. Najlepszych trzech zawodników zostało wyróżnionych pucharami, okolicznościowymi dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami.
Końcowa klasyfikacja rywalizacji w konkurencji drabiny hakowej rozegranej na wspinalni przy Komendzie Powiatowej PSP w Puławach przedstawiała się następująco:
- Dawid Kacperski – woj. mazowieckie – 14,63 sek.
- Radosław Cyrson – woj. pomorskie – 14,76 sek.
- Andrzej Komorek – woj. zachodniopomorskie – 14,97 sek.
Puchary ufundowane przez Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie wręczał st. bryg. Gustaw Włodarczyk - Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie.
Fundatorami nagród byli: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY”, Starosta Puławski Witold Popiołek, który osobiście uhonorował zawodników, a także Prezydent Puław Janusz Grobel.
Końcowa klasyfikacja – wyniki są dostępne na stronie internetowej PSPP (kliknij w link).
Zawody rozgrywane jako turniej czterech wspinalni po raz pierwszy odbyły się w roku 2006.Pierwsza rywalizacja miała trochę inny charakter, gdyż zawodnicy zmagali się na trzech wspinalniach, a dodatkowo w miejscowości Kozienice została rozegrana konkurencja 100 m pożarniczy tor przeszkód. Od roku 2007 rywalizacja toczy się na czterech wspinalniach. Gospodarzami rozgrywanych konkurencji są cztery miasta, a zarazem cztery województwa. W tym roku specjaliści od drabiny hakowej, rywalizowali będą w Nisku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Puławach i Kozienicach.
Przebieg konkurencji: Zawody rozgrywane są w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni na wysokość 10,85 m. Na komendę "start" lub sygnał akustyczny (gwizdek, strzał, uderzenie) zawodnik rozpoczyna bieg po swoim torze w kierunku wspinalni z drabiną trzymaną w dowolny sposób. Po dobiegnięciu do wspinalni zawodnik zawiesza drabinę na parapecie I piętra, następnie wchodzi po drabinie i siada na parapecie okna. Stawia drabinę na II piętro, wchodzi po niej i siada na parapecie okna II piętra. Kolejno stawia drabinę na III piętro, wchodzi po niej i zeskakuje na podłogę III piętra lub wyznaczone urządzenie pomiarowe tam zainstalowane. Czas wykonania konkurencji liczy się od komendy "start" do momentu zetknięcia się drugiej nogi zawodnika z podłoga III piętra wspinalni lub wyłączenia (drugą nogą) urządzenia pomiarowego.
Andrzej Wenerski – Starostwo Powiatowe w Puławach
na podst. tekstu Krzysztofa Morawskiego – PSPP w Puławach
fot. Kamil Madejski