#Komórkomania w ZS nr 1 w Puławach
Po co taka akcja w szkole? W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi. Dla wielu słyszących taką diagnozę jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku. I wtedy potrzebny jest dawca. Znalezienie odpowiedniej osoby wcale nie jest takie proste. Kombinacji zapisu fragmentu informacji genetycznej, dzięki której dopasowuje się zgodnego dawcę jest kilkadziesiąt miliardów - więcej niż ludzi na ziemi. Im więcej osób się zarejestruje – tym większa jest szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka. Prawdopodobieństwo, że zostanie się rzeczywistym dawcą wynosi ok. 5% w ciągu 10 lat. Kto może zostać dawcą?
- Osoba w wieku 18 – 55 lat – podejmująca świadomą decyzję;
- Waga min. 50 kg i bez większej nadwagi;
- Ogólnie dobry stan zdrowia;
- Osoby, które nie były wcześniej rejestrowane jako dawcy;
- Osoby, które zgadzają się na pobranie materiału do przeszczepu dwiema 80% - to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, drugą rzadziej stosowaną metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.
Rejestracja polega na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i pobraniu, za pomocą specjalnych pałeczek wymazu z błony śluzowej policzka. Cała rejestracja trwa ok. 10 min.
Zachęcam wszystkich, do udziału w akcji. Osoby, które nie spełniają kryteriów też mogą okazać swoje wsparcie poprzez np. rozpropagowanie akcji wśród znajomych.
I jeszcze jedna sprawa. Koszty przebadania jednego potencjalnego dawcy to ok. 160 zł. W całości ponosi je Fundacja DKMS. Dlatego też, tego dnia będą zbierane pieniądze na rzecz Fundacji DKMS, która jest głównym organizatorem akcji #KOMÓRKOMANIA.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej fundacji DKMS.