Neutralność klimatyczna


Neutralność klimatyczna to działania, które zmierzają ku temu, by nasze emisje nie miały wpływu na dalsze ocieplenie planety. Celem jej jest zatrzymanie globalnego ocieplenia, inaczej mówiąc, zahamowanie wzrostu temperatury Ziemi. Wymaga to podjęcia działań na skalę globalną, które obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych, przejście na odnawialne źródła energii oraz adaptację do zmieniającego się klimatu.
Polska, podobnie jak wiele innych krajów, zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Proces ten jest sporym wyzwaniem, ponieważ jesteśmy krajem zależnym od węgla, który wciąż stanowi główną część miksu energetycznego kraju. Dużym wyzwaniem są również społeczne i ekonomiczne skutki transformacji energetycznej, które prawdopodobnie będą miały wpływ na miejsca pracy i gospodarkę regionów węglowych. Mimo to, Polska jest częścią Unii Europejskiej i musi realizować cele związane z porozumieniem paryskim, które ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5o C. Wiąże się to z dalszymi inwestycjami, reformami oraz wsparciem zarówno ze strony rządu, jak i sektora prywatnego.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe, jednak wymaga współpracy na wielu poziomach, do których zostanie zaangażowana cała społeczność międzynarodowa. Wspólnymi siłami możemy osiągnąć sukces i uchronić naszą planetę przed dalszymi szkodliwymi skutkami wpływu gazów cieplarnianych na klimat. Każdy z nas również indywidualnie może przyczynić się do tego poprzez np.; świadome robienie zakupów, oszczędzanie papieru, wody, energii elektrycznej w domu jak i w pracy, chroniąc przyrodę, a także w miarę możliwości wybierając transport przyjazny środowisku.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE